גורמים לנשירת שיער

נשירת שיער היא בעיה נפוצה אצל גברים וגם אצל נשים. ישנו מספר רב של גורמים היכולים לגרום לנשירת שיער והתקרחות, והם משתנים מאדם לאדם.

גנטיקה והורמונים

גורמים לנשירת שיערהגורם הנפוץ ביותר לנשירת שיער הוא הגורם הגנטי, הגורם לנשירת שיער בעיקר אצל גברים, אך גם נשים סובלות ממנו. אצל גברים מתאפיינת הנשירה הגנטית בעיקר באיזור המפרצים, בעוד שאצל נשים הנשירה היא בעיקר במרכז הראש.

אצל בני האדם נמצא אנזים בשם 5 אלפא רדוקטז, שייצור מוגבר שלו מתחיל בשלב מסוים בחיים. אנזים זה גורם להורמון הגברי טסטוסטרון להפוך להידרו-טסטוסטרון, הידוע גם בשם DHT. רמה מוגברת של DHT גורמת למספר תהליכים בשיער, שבסופם הוא נושר.

אצל גברים מצויה רמת טסטוסטרון גבוהה יותר, וכתוצאה מכך מתקבלת אצלם רמה גבוהה יותר של DHT, וזו הסיבה שהנשירה הגנטית נפוצה בעיקר אצלם, ומהווה את הגורם הכמעט מוחלט לנשירת שיער אצל גברים.

אצל נשים בדרך כלל ישנה רמה נמוכה יותר של טסטוסטרון, ורמה גבוהה של ההורמון הנשי אסטרוגן שמפצה עליו, ולכן בדרך כלל נשירת השיער אצלן נמנעת. עם זאת, עם הגיל מתגברת גם אצלן כמות הטסטוסטרון, ובעיקר בזמן הפסקת המחזור, ישנו סיכוי גבוה יותר לנשירת שיער גנטית גם אצל נשים.

בנוסף מושפעת הנשירה הגנטית גם ממרכיב תורשתי. אנשים עם נטיה גנטית לנשירה מוגברת, יעבירו אותה הלאה לדורות הבאים, והנשירה בדרך כלל תתחיל אצלם בשלב מוקדם יותר.

מחלות

גורם נוסף לנשירת שיער הוא מחלות. ישנן מספר מחלות היכולות לגרום בין היתר לנשירת שיער, כגון סבוריאה, אלופציה אריאטה, פסוריאזיס, אנמיה ולחץ דם נמוך, סוכרת, עודפי שומן, מחלות לב ועוד. גם שיבושים בבלוטת התריס משפיעים על נשירת השיער. בנוסף, גם תרופות למחלות אחרות עלולות לפעמים לגרום לנשירת שיער כתופעת לוואי.

מצבים נפשיים

גם מצבים נפשיים הגורמים למתח יכולים לגרום לנשירת שיער. מצבים אלה כוללים בין היתר דיכאון, לחץ, חרדות, מצבי פחד, טראומות ועוד. ישנה גם הפרעה נפשית הגורמת לתלישת שיער עצמית ודורשת טיפול של פסיכולוג.

תזונה לקויה

תזונה לקויה וחוסר בוויטמינים משפיעים בהחלט גם על מצב השיער, ועלולים לגרום לנשירה. גם חוסר בברזל או בהמוגלובין פוגע בשיער וגורם לנשירה. כמו כן, יכולה הנשירה להתגבר במקרים של שינויים קיצוניים בתזונה, כמו למשל בזמן דיאטה לא מבוקרת.

סיבות נוספות

בין הגורמים הנוספים לנשירת שיער ניתן למצוא: עישון, צריכה מוגברת של אלכוהול, נזקי מזג אוויר, החלקת שיער, צביעה או הבהרה של השיער, כוויות בקרקפת, חשיפה מוגברת של השיער לכלור ועוד.